Untitled-1 

 

 

Historia Parafii Rzymsko Katolickiej p.w. Św. Jakuba Apostoła
w Budziszewku

kosciol

 

 

 

Pierwsza wzmianka o kościele św. Jakuba Ap. pochodzi z 1423 r., choć został wzniesiony przez Budziszewskich już w XIV w. W 1440 r. plebanem był Hanko, a rok później Piotr.


Przy kościele założono szkołę parafialną, wymienianą w źródłach od 1515 r. Kościół posiadający od 1639 r. swoich plebanów, około 1645 r. został z niewiadomej przyczyny przekazany pod zarząd plebanów w Skokach, bez odpowiedniego dekretu władz kościelnych na ich połączenie. Stan taki utrzymał się aż do 1958 r kiedy to ponownie ustanowiono parafię św. Jakuba w Budziszewku.


Najstarszy kościół drewniany przetrwał aż do polowy XVIII w. Był już wtedy w bardzo złym w stanie technicznym (zerwana część dachu, uszkodzona ściana) i dla tego przestano odprawiać w nim nabożeństwa. W 1755 r. ówczesny dziedzic Budziszewka - Władysław Tomicki, męczennik poznański, wystawił nowy kościół drewniany tego samego wezwania, który został także afiliowany do parafii w Skokach. Przetrwał on do naszych czasów. Staraniem Stanisława Łubieńskiego kościól w 1871 r. został odnowiony. Siedem lat później odebrał świątynię katolikom dziedzic von Tresow i przeznaczył do nabożeństw w obrządku ewangelickim. Na mocy wyroku sądowego przywrócono katolikom, a w 1905 r. na nowo poświęcono.


Obecny kościół pw. Św. Jakuba został usytuowany na niewielkim wzniesieniu z zachodniej wsi, w pobliżu skrzyżowania dróg. Pierwotnie drewniany o konstrukcji zrębowej, od 1960 r., po przebudowie, częściowo konstrukcji żelaznej. Orientowany, jednonawowy z transeptem i nieco węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od północy i południa ulokowane zostały małe zakrystie. Przy nawie od zachodu znajduje się wieża. Wejście do kościoła na osi fasady. Dachy dwuspadowe kryte blachą miedzianą. Ośmioboczna wieżyczka
z sygnaturką jest zwieńczona baniastym hełmem.

 


Do cenniejszych elementów wyposażenia kościoła należą:

 

 

·        ołtarz główny, barokowy po połowie XVIII w. z rzeźbami św. Wawrzyńca i św. Stanisława oraz obrazami Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Jakubem zwieńczeniu;


oltarzg

 

·        ołtarz boczny (prawy), rokokowy z trzeciej ćwierci XVIII w. z Chrystusem Ukrzyżowanym, obok rzeźby NMP i św. Marii Magdaleny;


oltarzp

·        ołtarz boczny (lewy), rokokowy podobnie datowany, z obrazem św. Katarzyny, figurami św. Katarzyny i nieznanej zakonnicy, w zwieńczeniu obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem.


oltarzl

 

·        Przy transepcie obraz św. Józefa. Ponadto: chrzcielnica alabastrowa, zwieńczona nakryciem w kształcie korony z krzyżem (XVIII w); dwa konfesjonały z trzeciej ćwierci XVIII w.;
organy z 1905 r.;

 

organy


Krzyż ołtarzowy, klasyczny z pierwszej połowy XIX w.; kielich mszalny, srebrny, pozłacany z przełomu XIX XX w.; dwa lichtarze mosiężne z 1718 r.; obraz Chrystusa Ukrzyżowanego ze św. Marią Magdaleną, barokowo-ludowy z przełomu XVIII i XIX w.
Kościół restaurowano w latach: 1871, 1905, 1960, natomiast renowację elementów wyposażenia przeprowadzono w 1981 - 1982 r. W 1960 r. m.in. położono nowe stropy, powiększono kryptę i wymieniono konstrukcję zrębową ścian z drewnianej na żelazną. Na terenie przykościelnym znajdują się płyty nagrobne z piaskowca.

 


Franciszka i Józefa Łubieńskich oraz Konstancji z Bojanowskich Łubieńskiej Wodpolowej, przeniesione tam w 1981 r. z krypty kościelnej
Na północ od kościoła ustawiono w 1888 r. figurę Matki Boskiej. Przy wejściu do kościoła rośnie pomnikowy jesion wyniosły.

 

figura


Plebania z 1905 r. (pierwotnie pastorówka) o ciekawej modernistycznej sylwetce zlokalizowana na krawędzi parku.


Plebania1


Cmentarz ogrodzony (zwieziona cegła z rozbiórki i podmurowany płot). W kwietniu 1993 roku następuje odnowienie cmentarza - otynkowano płot.


cmentarz



Kaplica w Studzieńcu


kaplicas

 

 

Copyright 2007 Maciej Marcinkowski

www.se-ko.prv.pl